Deniz/Fırtınalı Yıllar

  Paylaş
  avatar
  DijLe
  Admin
  Admin

  Kadın Mesaj Sayısı : 440
  Yaş : 23
  Nerden : Almanya-berlin
  İş/Hobiler : ögrenci
  Lakap : DJ
  Takim :
  Kayıt tarihi : 28/07/08

  Deniz/Fırtınalı Yıllar

  Mesaj tarafından DijLe Bir Ptsi Ağus. 25, 2008 3:22 pm

  Kıtabın Adı:Deniz/Fırtınalı Yıllar
  Kıtabın Yazarı:Tarkan Tufan

  Kıtabın Konusu:

  Gençlik Hareketi Lideri Deniz Gezmiş:Bır Isyancı

  Fırtınalı Yılların Gençlik Hareketi Lideri Deniz Gezmiş'in Hayatını Bu Kitapta Bir Çırpıda Okuyacaksınız.

  II. Dünya Savaşı Sonrası Dünyada ve Türkiye'de Özgürlük Mücadeleleri Nasıl Başladı?

  Batı'da Başlayan Özgürlük Hareketleri Türkiye'ye Nasıl Yansıdı?

  Deniz Gezmiş ve Yoldaşları Bu Mücadeleye Nasıl Girdi?

  Bu Soruların Yanıtlarını ve Daha Fazlasını Bu Kitapta Bulacaksınız.

  1968 yılı, dünya gençlik hareketleri ve dolayısıyla halk hareketleri için önemli bir dönüm noktasıdır. Bir kuşağın adını aldığı bu yıl, Fransa'da başlayan ve dalga dalga tüm dünyayı saran toplumsal fırtınanın miladı olarak kabul edilmektedir. İki büyük paylaşım savaşının, yıkıntıların, açlığın, yoksulluğun, işsizliğin ve sürmekte olan emperyalist saldırıların karşısında bir çığa dönüşen küresel tepkime, 68'in en belirleyici özelliği olmuştur.

  Türkiye'nin payına düşen toplumsal tepkimede ise; Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Hüseyin İnan, Sinan Cemgil ve birlikte yol aldıkları yoldaşları, bağımsızlık ve eşitlik mücadelelerini sembolü hâline gelecektir. Onlar topluma tehlikeli teröristler olarak lanse edilse de günümüzde hâlâ sokaklardaki afişlerden evlerimizdeki fotoğraflara dek anıları tüm toplumun belleğinde yaşamaktadır. Özellikle de gencecik yaşını darağacında noktalamaktan bir an bile korku duymayan Deniz Gezmiş, bu dönemin belki de en ateşli ve tanınmış liderlerinden biridir. Bu kitap; Deniz Gezmiş'in ve beraber yol aldığı 68 kuşağı devrimcilerinin neden ve nasıl ortaya çıktığını, eylemlerini ve dünya genelinde yaşanmakta olan tarihsel süreç içerisindeki yerini göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

  "Hafıza-i beşer nisyan ile malûldür" (İnsan hafızası, unutkanlıkla sakatlanmıştır) lafına inat, hafızamızı daima dinç tutabilmek için bu insanları her zaman hatırlamak zorundayız. Gezmiş, İnan ve Aslan darağacına giderken, elbette bu halkın onları kalbine gömeceğini ve asla unutmayacağını bilerek, ölümden korkmadan attılar adımlarını...

   Forum Saati C.tesi Ocak 19, 2019 12:00 pm